Kristupas Kolumbas: Didžiojo Keliautojo Istorija

Kristupas Kolumbas: Didžiojo Keliautojo Istorija

Kristupas Kolumbas (ital. Cristoforo Colombo, isp. Cristóbal Colón; 1451 m. spalio 31 d. – 1506 m. gegužės 20 d.) – garsus italų jūrininkas ir tyrinėtojas, kurio kelionės atvėrė duris Europos kolonizacijai Amerikos žemyne. Jis tradiciškai laikomas „Amerikos atradėju“, nors kai kurie šaltiniai rodo, kad šią žemę anksčiau galėjo atrasti vikingai, tokie kaip Leifas Eriksonas.

Biografija

Kolumbas gimė Genujoje, Italijoje, ir jau nuo jaunystės domėjosi jūrininkystės ir geografijos mokslais. Dėl nepalankios finansinės situacijos jis persikėlė į Portugaliją, kur dalyvavo keliose jūrų ekspedicijose, o vėliau 1485 m. išvyko į Ispaniją, kur bandė gauti finansavimą savo projektui.

Pirmoji Kelionė

1492 m. rugpjūčio 3 d. Kolumbas išplaukė iš Paloso uosto su trimis laivais: Santa María, Niña ir Pinta. Po ilgos kelionės, spalio 12 d. jis pasiekė Bahamų salas, kurias pavadino San Salvadoru. Kolumbas tikėjosi, kad atrado kelią į Indiją, tačiau iš tikrųjų jis pasiekė Naująjį Pasaulį.

Antra Kelionė

1493 m. rugsėjo 25 d. Kolumbas vėl išplaukė, šį kartą su 17 laivų ir beveik 1500 žmonių įgula. Jo tikslas buvo įkurti kolonijas ir ieškoti brangenybių, tačiau jo įgula susidūrė su rimtais iššūkiais, įskaitant konfliktus su vietiniais gyventojais.

Trečioji ir Ketvirtoji Kelionės

Trečioji Kolumbo kelionė (1498–1500) atvedė jį prie Pietų Amerikos žemyno, o ketvirtoji (1502–1504) buvo jo paskutinė. Kiekviena kelionė buvo kupina nuotykių ir iššūkių, tačiau Kolumbui niekada nepavyko pasiekti tikrojo Indijos žemyno, kurio jis tikėjosi.

Paskutiniai Metai

Po ketvirtos kelionės Kolumbas grįžo į Ispaniją, kur jo reputacija buvo smarkiai pakenkta dėl kaltinimų netinkamu elgesiu su vietiniais gyventojais ir prastai valdoma kolonija. 1506 m. jis mirė Valjadolide, palikdamas po savęs didelį palikimą, susijusį su Europos ir Amerikos santykiais.

Palikimas

Kolumbas dažnai minimas kaip didysis atradėjas, tačiau jo veikla sukėlė ir daug kritikos dėl smurto prieš vietinius gyventojus ir kolonizacijos pasekmių. Šiandien jo vardas yra susijęs su dviem skirtingais naratyvais: vienu, kuris šlovina jo atradimus, ir kitu, kuris kritikuoja jo veiksmus ir jų pasekmes.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *