Denacifikacija: Istorinė Reikšmė ir Procesai

Denacifikacija: Istorinė Reikšmė ir Procesai

Denacifikacija – tai procesas, skirtas pašalinti nacizmo poveikį ir demokratizuoti socialinį bei politinį gyvenimą Vokietijoje po Antrojo pasaulinio karo. Šis terminas buvo pirmą kartą pavartotas JAV Pentagono 1943 metais, tačiau vėliau jo reikšmė išsiplėtė.

Denacifikacijos idėja atsirado Jaltos konferencijoje 1945 metų vasarį, o konkrečios priemonės buvo aptartos Potsdamo konferencijoje to paties metų vasarą. Šis procesas apima nacių organizacijų draudimą, politikos ir administracijos postų išvalymą nuo nacių atstovų, taip pat karo nusikaltėlių teisimą Niurnbergo procese.

Denacifikaciją vykdė keturių okupacinių zonų karinės valdžios. Dėl nesutarimų tarp nugalėtojų, kai kuriems naciams pavyko išvengti atsakomybės ir išlikti savo pozicijose. Procesas oficialiai buvo baigtas 1948-1950 metais, tačiau jis buvo labai nepopuliarus Vakarų Vokietijoje, kur didelė dalis nacių sugebėjo išlikti valdžioje.

Rytų Vokietijoje denacifikacija buvo laikoma esminiu žingsniu transformuojant visuomenę į socialistinę, ir čia buvo griežčiau laikomasi nacių persekiojimo.

2022 metais, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamas apie invaziją į Ukrainą, įvardijo denacifikaciją kaip vieną iš savo tikslų.

Daugiau informacijos apie denacifikaciją galite rasti šiame Vikipedijos puslapyje.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *