Egzoplanetų Tinkamumas Gyvybei: Nauji Atradimai
Astrofizikai atliko tyrimus, kuriuose nustatė, kokios egzoplanetos galėtų būti palankesnės gyvybei už Žemės ribų. Pasirodo, kad planetos, skriejančios elipsinėmis orbitomis, gali pasiūlyti geresnes sąlygas negu tos, kurios juda apskritiminėmis orbitomis.
Žemės orbita yra beveik ideali apskritimo forma – atstumas nuo Saulės keičiasi vos keliais procentais. Tačiau kitos planetos, esančios kitoje žvaigždžių sistemoje, gali turėti kur kas labiau ištemptas orbitas. Tyrimo metu mokslininkai modeliavimu išnagrinėjo dviejų planetų klimatą, kurios labai panašios į Žemę ir skrieja aplink Saulės tipo žvaigždes.
Vienos planetos orbitos forma buvo apskritiminė, o kitos – elipsinė, kurios didžiausias ir mažiausias atstumas nuo žvaigždės skyrėsi beveik 2,5 karto. Tyrimo metu buvo imtasi įvairių parametrų: sausumos ir vandens pasiskirstymas buvo panašus į Žemės, o abi planetos gavo lygiai tiek energijos iš savo žvaigždžių.
Po 30 metų klimato modelavimo paaiškėjo, kad elipsiniu būdu skriejančios planetos temperatūra buvo keliais laipsniais aukštesnė nei tų, kurios skrieja apskritiminėmis orbitomis. Tai buvo dėl mažesnio debesuotumo, o antrosios planetos atmosfera pasiskirstė tolygiau.
Vertinant gyvybės galimybes remiantis temperatūra ir kritulių kiekiu, elipsinės planetos potencialas gyvybei buvo beveik 25% didesnis. Vidutiniškai per visą orbitą elipsinės planetos gyvybingumas buvo 7% didesnis nei apskritiminės. Tai rodo, kad galbūt būtent tokias planetas verta stebėti atidžiau, siekiant išsiaiškinti, ar jose galėtų egzistuoti gyvybė.
Tyrimo rezultatai buvo paskelbti prestižiniame MNRAS žurnale, o tai rodo, kad mokslininkai dar labiau praplečia savo supratimą apie galimas gyvybės formas už Žemės ribų.
Parašykite komentarą