Lietuvos klimato ypatumai ir pokyčiai

Lietuvos klimato ypatumai ir pokyčiai

Lietuvos klimatas yra vėsiojo vidutinio klimato juostoje, pasižymintis vidutinio šiltumo vasaromis ir vidutinio šaltumo žiemomis. Remiantis meteorologiniais duomenimis, daugiametis vidutinės temperatūros rodiklis (1981–2010 m.) siekia 6,9 °C. Pastaraisiais dešimtmečiais stebimas aiškus vidutinės metinės temperatūros kilimas: 2015 m. vidurkis buvo 8,3 °C, o 2019 m. jis pasiekė 8,8 °C, tai yra aukščiausias rodiklis nuo 1961 metų.

Liepos mėnesio vidutinė temperatūra Lietuvoje siekia apie 17 °C, o žiemą ji nukrenta iki −5 °C. Lietuvoje pasitaiko karštų vasarų, kai temperatūra viršija +35 °C, ir šaltų žiemų, kuomet naktimis ji gali sumažėti iki −30 °C. Maksimali užfiksuota temperatūra Lietuvoje buvo +37,5 °C (Zarasuose, 1994 m. liepos 30 d.), o minimali – −42,9 °C (Utenoje, 1956 m. vasario 1 d.).

Kritulių pasiskirstymas Lietuvoje taip pat yra įdomus – didžiausias kritulių kiekis iškrinta vasarą, sudarydamas iki 50 % metinio kritulių kiekio. Rudenį ir žiemą kritulių būna mažiau, o pavasarį jų būna mažiausiai, kadangi vyrauja anticiklonai.

Veiksniai, lemiantys klimatą

Lietuvos klimato savybes lemia geografinė padėtis ir vyraujančios oro masės. Šalies teritorija yra vidutinio klimato juostos šiaurinėje dalyje, esant 6100 km atstumu nuo pusiaujo ir 3900 km nuo Šiaurės ašigalio. Per metus Lietuva gauna vidutiniškai 3600 MJ/m² saulės energijos.

Oro masių judėjimas ir cikloninė cirkuliacija taip pat turi didelę įtaką. Nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio stebima, kad Lietuvoje dažnėja gilūs ciklonai, ypač žiemą, o tai lemia temperatūros ir kritulių skirtumų didėjimą.

Sezoniniai pokyčiai

Žiemos Lietuvoje būna šaltos ir permainingos, o pavasarį kritulių iškrinta mažiausiai. Vasarą, kuomet temperatūra pakyla iki 18 °C, iškrinta daugiausiai kritulių, dažnai pasitaiko stiprių lietų ir perkūnijų. Rudenį oras vėsta, o kritulių kiekis vėl didėja.

Temperatūros svyravimai

Vidutinė metinė oro temperatūra Lietuvoje svyruoja nuo 6–7 °C, o šaltuoju laikotarpiu (sausio mėnesį) ji gali nukristi iki −5 °C. Pavyzdžiui, sausio vidutinė temperatūra pajūryje siekia −1,4 °C, o šalies rytiniame pakraštyje – −5,2 °C.

Vėjo greitis Lietuvoje svyruoja, didžiausias jis yra pajūryje (apie 4,5–5,5 m/s), o mažėja į rytus. Stipriausi vėjai paprastai pučia lapkritį – sausį.

Nors Lietuvos klimatas yra vidutinio šaltumo, jame vykstantys pokyčiai rodo, kad klimato kaita turi didelį poveikį, todėl svarbu stebėti šiuos pokyčius ir jų pasekmes.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *