Marija Kiuri: Mokslo Pradininkė ir Du Kartus Nobelio Premijos Laureatė
Marija Salomėja Sklodovska-Kiuri, žinoma kaip Marija Kiuri, gimė 1867 m. lapkričio 7 d. Varšuvoje, tada Lenkijos kongreso karalystėje, ir tapo viena iš pirmaujančių mokslininkių radioaktyvumo srityje. Ji buvo pirmoji moteris, gavusi Nobelio premiją, ir pirma pasaulyje, kuri gavo šią premiją du kartus, taip pat vienintelė, gavusi Nobelio premijas skirtingose mokslo srityse.
Ankstyvieji Metai
Marija buvo jauniausia iš penkių vaikų šeimoje, kurioje tėvas buvo matematikos ir fizikos mokytojas. Dėl patriotiškų pažiūrų šeima patyrė sunkumų, tačiau tai nesutrukdė Marijai siekti išsilavinimo. Ji mokėsi „Skrajojančiame universitete“, kuris priimdavo moteris, ir vėliau persikėlė į Paryžių, kur 1893 m. gavo fizikos licenciato diplomą.
Gyvenimas Paryžiuje
Paryžiuje Marija susitiko su Pjeru Kiuri, su kuriuo vėliau susituokė 1895 m. Jų bendras mokslinis darbas, ypač tyrimai apie urano spinduliuotę, paskatino juos atrasti du naujus chemijos elementus: polonį ir radį. Marija išrado metodus, kaip išskirti radį iš radioaktyviųjų liekanų, ir buvo pirmoji, kuri pavadino šį reiškinį radioaktyvumu.
Nobelio Premijos
1903 m. Marija ir Pjeras Kiuri kartu su Anri Bekereliu gavo Nobelio premiją fizikoje už savo tyrimus, susijusius su spinduliuote. 1911 m. Marija gavo antrą Nobelio premiją, šį kartą chemijoje, už polonio ir radžio atradimus. Šios premijos ne tik pagerino jos reputaciją, bet ir atkreipė dėmesį į moterų indėlį moksle.
Asmeninis Gyvenimas ir Paveldas
Marijos gyvenimas nebuvo be sunkumų. Po Pjero mirties 1906 m. ji tapo pirmąja moterimi, vadovaujančia Paryžiaus universiteto fizikos katedrai. Marija Kiuri mirė 1934 m. liepos 4 d. nuo leukemijos, galimai dėl ilgalaikio radijo spinduliuotės poveikio. Jos palikimas gyvuoja per Radžio institutą, kurį ji įkūrė, ir daugelį apdovanojimų, kuriuos ji gavo už savo indėlį į mokslą.
Įvertinimas ir Paminėjimai
Marija Kiuri tapo simboliu moterų mokslo srityje ir gavo daugybę apdovanojimų. Ji buvo žinoma savo kuklumu, sąžiningumu ir atsidavimu mokslui. Marijos tyrimai ir atradimai turėjo didelį poveikį fizikai, chemijai ir medicinai, ir ji laikoma viena iš įtakingiausių mokslininkių istorijoje.
Parašykite komentarą