Mona Liza: Paveikslas, Kuriam Laikas Negali Pakenkti
Leonardo da Vinci „Mona Liza“, dar žinoma kaip „Gioconda“, yra žymiausias pasaulyje paveikslas, sukurtas 1503–1506 metais. Šis italų renesanso šedevras, vaizduojantis kilmingą moterį Lizą del Giocondo, neabejotinai įgijo kultūrinę ir istoriją formuojančią reikšmę. Tačiau ar žinote, kad paveikslas niekada nebuvo atliktas didelės restauracijos? Nors jo būklė yra stebėtinai gera, nuolatinė konservacija buvo būtina.
Paveikslas, nutapytas aliejiniais dažais ant tuopos lentelės, išmatuojamas 77 × 53 cm. Dažniausiai jis eksponuojamas Luvre, Paryžiuje, kur kasmet pritraukia milijonus lankytojų. Tačiau jo istorija kupina netikėtumų. Pavyzdžiui, pirmasis didelis valymas įvyko 1809 metais, po kurio paveikslas galėjo prarasti keletą detalių, tokių kaip antakiai ir blakstienos, dėl dažų sluoksnių pašalinimo.
„Mona Liza“ taip pat patyrė įvairių incidentų, įskaitant vagystę 1911 metais, kai paveikslas buvo pavogtas iš Luvro. Tuo metu jis dar nebuvo toks garsus, kaip dabar, tad vagystė buvo įvykdyta gana nesunkiai. Po dvejų metų jis buvo surastas Florencijoje, kai vagis Vincenzo Peruggia bandė jį parduoti galerijai. Jo motyvacija buvo grąžinti paveikslą į Italiją, tačiau priešingai nei jis tikėjosi, paveikslas jau buvo Prancūzijoje.
Ilgainiui „Mona Liza“ tapo ne tik meno kūriniu, bet ir kultūros simboliu. Šiandien labai svarbu užtikrinti, kad paveikslas būtų tinkamai saugomas. Jis dabar yra saugomas neperšaunamo stiklo dėžėje, kur palaikoma optimali temperatūra ir drėgmė, užtikrinanti jo išsaugojimą ateities kartoms.
Kai ateisite aplankyti šio šedevro, nepamirškite, kad grupės prie „Mona Lizos“ grožio leidžiama praleisti tik 30 sekundžių. Taigi, geriausia tiesiog žiūrėti ir mėgautis jos paslaptinga šypsena akimis, o ne per objektyvą.
Dėl daugiau informacijos apie „Mona Lizą“ ir jos istoriją, galite pasidomėti Vikipedijoje.
Parašykite komentarą