Ramusis vandenynas: Didžiausias ir Giliausias Pasaulio Vandenynas
Ramusis vandenynas, dar žinomas kaip Didysis vandenynas, yra didžiausias ir giliausias vandenynas pasaulyje, užimantis net 49,5 % Pasaulinio vandenyno ploto bei 35 % Žemės paviršiaus. Jis driekiasi per tiek Šiaurės, tiek Pietų pusrutulius, supantis Australiją, Aziją, Ameriką ir Antarktidą. Vandenynas turi dvi sąsajas su Indijos vandenynu: plačiąją pietuose nuo Australijos ir siauresnę Indonezijos salyne.
Ramusis vandenynas jungiasi su Atlanto vandenynu per Dreiko sąsiaurį ir Panamos kanalą, o šiaurėje jis ribojasi su Arkties vandenynu per Beringo sąsiaurį. Dėl savo didžiulės apimties ir salų gausos, Ramusis vandenynas taip pat gali būti laikomas okeaniniu pusrutuliu.
Geografija ir Dugno Reljefas
Ramusis vandenynas kartu su jūromis užima apie 178,7 mln. km², o be jūrų – 147 mln. km². Vandens tūris siekia 710,4 mln. km³, kas sudaro 53 % viso Pasaulinio vandenyno tūrio. Vidutinis gylis yra 3957 m, o didžiausias – 11 022 m (Čalendžerio gelmė Marianų lovyje).
Ramybės vandenyno dugną sudaro įvairios geologinės plokštės, tarp jų Ramiojo vandenyno, Koko, Naskos, bei Australijos ir Antarktidos plokštės. Šių plokščių sąveika sukelia aktyvius geodinaminės procesus, formuojančius dubumas, kalnagūbrius ir vulkaninius išsiveržimus, sudarančius Ramiojo vandenyno Ugnies žiedą.
Krantai ir Salos
Ramybės vandenyno pakrantės pasižymi įvairiais reljefais: fjordais, abraziniais ir koraliniais krantais. Šiame vandenyne yra apie 10 000 salų, kurių bendras sausumos plotas siekia 3,6 mln. km². Dauguma didžiausių salų yra vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje, tarp jų Japonijos, Filipinų, Taivano ir Naujosios Gvinėjos salos. Okeanija, apimanti daug tropinių salų, dažniausiai sudaryta iš koralų atolų.
Klimatas ir Ekologija
Ramusis vandenynas kerta visas klimato juostas, išskyrus arktinę. Prie pusiaujo vyrauja ekvatorinės oro masės, o atogrąžų juostoje – tropinės. Kiekvienoje juostoje vyrauja skirtingos oro masės ir vėjai, kas formuoja unikalų klimatą ir ekosistemas. Ramiojo vandenyno gyvūnų ir augalų įvairovė yra didelė, su daugybe endeminių rūšių, tokių kaip koralai ir jūriniai gyvūnai.
Ekonominė Veikla
Ramusis vandenynas yra svarbus žvejybos, laivybos ir naudingųjų iškasenų gavybos centras. Dauguma žvejybinės veiklos koncentruota prie Azijos ir Amerikos pakrančių, o žvejybos laimikiai sudaro apie 55–60 % pasaulinio žvejybos laimikio. Vandenyne taip pat gausu naftos ir gamtinių dujų telkinių, ypač Kalifornijos ir Aliaskos įlankose.
Istorija
Pirmieji žmonės, atsikėlę į vakarines Ramiojo vandenyno pakrantes, gyveno čia prieš 60–70 tūkst. metų, o europiečiai pirmiausia pasiekė vakarinį vandenyno pakraščių salas XVI amžiuje. Ramiojo vandenyno atradėjais laikomi ispanų konkistadorai, o po jų sekė daugybė tyrinėtojų, įskaitant Fernandą Magelaną, kuris 1520–1521 m. perplaukė vandenyną ir suteikė jam Ramiosios jūros pavadinimą.
Ramusis vandenynas ir jo šalys ir toliau žavi mokslininkus, tyrinėtojus ir keliautojus, o jo unikalios savybės ir išteklių gausa daro jį svarbiu geopolitiškai ir ekonomiškai.
Parašykite komentarą