Rusijos vėliavos istorija ir simbolika

Rusijos vėliavos istorija ir simbolika

Rusijos vėliava yra vienas iš oficialių šalies valstybinių simbolių. Tai stačiakampio formos audeklas, padalintas į tris horizontalias juostas: viršuje balta, viduryje mėlyna, o apačioje raudona. Ši vėliava simbolizuoja Rusijos Federaciją ir turi ilgą ir įdomią istoriją.

Istorinė apžvalga

Rusijos vėliava, kaip oficialus simbolis, buvo naudojama nuo 17-ojo amžiaus. Manoma, kad jos atsiradimas siejamas su caru Petrui I, kuris 1699 m. Nyderlanduose nusprendė, kad Rusijos laivynas turi turėti savo vėliavą. Tačiau vėliava, kurią jis naudojo, buvo įkvėpta Olandų trispalvės, kuri buvo oranžinės, baltos ir mėlynos spalvų.

Vėliau, 1705 m., caro Petro I įsaku visi prekybiniai laivai privalėjo plaukti su šia trispalve. Nuo 1858 iki 1883 metų, valdant Romanovų dinastijai, oficialia vėliava tapo juodos, geltonos (auksinės) ir baltos horizantalios juostos. Tačiau 1883 m. buvo grąžinta trispalvė.

Vėliavos konstrukcija ir spalvos

Šiuo metu Rusijos vėliavos spalvos turi simbolinę reikšmę. Balta viršuje simbolizuoja laisvę, mėlyna – ištikimybę, o raudona – valdžios galią. Šios spalvos pasirinktos remiantis Maskvos herbo spalvomis, kuriose balta simbolizuoja šv. Jurgio žirgo spalvą, mėlyna – šventojo apsiausto spalvą, o raudona – herbinio skydo spalvą.

Vėliavos naudojimas

Po Spalio revoliucijos 1917 m. trispalvė buvo pakeista raudona vėliava su proletariato simboliais, tačiau ji vėl buvo grąžinta po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 m. Šiandien Rusijos vėliava yra plačiai naudojama tiek oficialiuose renginiuose, tiek kasdieniame gyvenime.

Protestų simbolika

Rusijos invazijai į Ukrainą nepritariančių ir prieš karą protestuojančių asmenų grupės naudoja variantą, kuriame raudona spalva pakeista balta (balta-mėlyna-balta). Ši vėliava tapo taikos ir laisvės simboliu tarp Rusijos piliečių, kurie nenori būti siejami su oficialia vyriausybine simbolika.

Panašios vėliavos

Daugelis kitų šalių, ypač slavų, naudoja vėliavas, turinčias panašias spalvas, tačiau su skirtingais simboliais ir išdėstymais. Pavyzdžiui, Slovakijos ir Slovėnijos vėliavos skiriasi tuo, kad jose įkomponuoti nacionaliniai herbai.

Visų šių aspektų kontekste Rusijos vėliava išlieka svarbiu šalies identiteto simboliu, turinčiu gilią istoriją ir kultūrinę reikšmę.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *