Valstybės perversmas Lietuvoje: 1926 m. Gruodžio 17 d. Istoriniai Įvykiai

Valstybės perversmas Lietuvoje: 1926 m. Gruodžio 17 d. Istoriniai Įvykiai

Valstybės perversmas – tai aukščiausios valdžios užgrobimas neteisėtais ir dažniausiai smurtiniais veiksmais, kai vienas režimas pakeičiamas kitu, dažnai kariuomenės arba civilinės valdžios pagalba. Perversmas paprastai laikomas sėkmingu, jei užgrobta valdžia išlieka bent septynias dienas.

Lietuvoje geriausiai žinomas 1926 m. gruodžio 17 d. perversmas, kai buvo nuverstas demokratiniu būdu išrinktas prezidentas Kazys Grinius. Šis perversmas, nors ir ne pirmasis tarpukario Lietuvoje, pasižymėjo tuo, kad jį organizavo karininkų grupuotė, remiama krikščionių demokratų ir tautininkų.

Istorikai pažymi, kad 1926 m. Lietuva patyrė didelį politinį nestabilumą ir dažnas vyriausybių kaitas. Šis perversmas buvo inspiruotas ne tik vidaus problemų, bet ir užsienio precedento, pavyzdžiui, Benito Mussolini perversmo Italijoje ar Józef Piłsudski veiksmų Lenkijoje.

Kai kurie šaltiniai teigia, kad Antanas Smetona, vėliau tapęs prezidentu po perversmo, galėjo būti susijęs su perversmo planavimu. Tačiau vėliau jis ir jo partija pasinaudojo situacija, kad įgautų valdžią, o vyriausybei buvo pateikti konstituciniai argumentai, kurie pateisino šiuos veiksmus.

1926 m. Perversmo Įvykdymas

Perversmas buvo suplanuotas naktį iš gruodžio 16 d. į 17 d., kuomet prezidentas K. Grinius šventė savo 60-ąjį gimtadienį. Kariškiai, pasitelkdami studentus ir kitus šalininkus, užėmė strateginius valdžios pastatus, išsklaidė Seimą ir suėmė vyriausybes narius. Prezidentas K. Grinius buvo laikomas namuose, o karinis perversmas buvo pripažintas sėkmingu.

Perversmo Pasekmės

Po perversmo, gruodžio 19 d., Antanas Smetona buvo išrinktas prezidentu. Jo vadovavimo laikotarpiu Lietuvoje buvo įvestas autoritarinis režimas, kuris tęsėsi iki 1940 metų, kai Lietuvą okupavo Sovietų sąjunga. Perversmas taip pat sukėlė didelių politinių represijų, ypač prieš komunistus, kurie buvo suimti ir nuteisti mirties bausmėmis.

Šis perversmas neabejotinai turėjo ilgalaikių pasekmių Lietuvos politikai, nes sustiprino autoritarinį valdymą ir sumažino demokratinių institucijų įtaką. Perversmas tapo sudėtingu klausimu Lietuvos istorijoje, nes vėlesnė Sovietų okupacija buvo pateisinama kaip „laisvinimas nuo fašizmo”.

Ši tema yra aktuali ir šiandien, todėl rekomenduojame perskaityti susijusius straipsnius, pvz., 1926 m. Gruodžio 17 d. perversmas – Vikipedija, kad geriau suprastumėte šio įvykio kontekstą.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *