Vėjo Jėgainės: Energijos Ateitis ir Iššūkiai

Vėjo Jėgainės: Energijos Ateitis ir Iššūkiai

Vėjo jėgainės tapo neatsiejama energijos gamybos dalimi Lietuvoje, o jų galia 2022 metais išaugo trečdaliu. Nepaisant to, pastaraisiais metais buvo užfiksuota keletas incidentų, kurie kelia susirūpinimą dėl jų saugumo.

Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) prezidentas Linas Sabaliauskas pabrėžia, kad avarijos yra retos ir dažniausiai kyla dėl žmogiškų klaidų. Visgi, susirūpinimas dėl saugumo auga, ypač po trijų neseniai įvykusių nelaimių.

Vėjo jėgainės Lietuvoje veikia jau daugiau nei 20 metų, tačiau naujų technologijų įdiegimas ir didėjantis vėjo elektrinių skaičius gali būti susijęs su dažnesniais incidentais. Paskutinė avarija įvyko spalio mėnesį Tauragės rajone, kai nulūžo vėjo jėgainės stiebas ir kilo gaisras.

Vėjo jėgainės skirstomos pagal konstrukciją į dvi pagrindines rūšis: horizontalios ir vertikalios ašies turbinas. Horizontalios ašies turbinos yra efektyvesnės ir dažniausiai naudojamos, tačiau vertikalios ašies variantai gali būti lengviau prižiūrimi.

Technologijų pažanga leidžia kurti vis galingesnes ir efektyvesnes vėjo jėgaines. Pavyzdžiui, vienos galingiausių pasaulyje vėjo turbinos „Haliade-X 12 MW“ aukštis siekia 220 metrų, o mentės ilgis – 107 metrų. Lietuvoje didžiausios vėjo turbinos šiuo metu yra iki 110 metrų aukščio.

Vėjo energija yra laikoma viena iš švaresnių energijos gamybos formų, nes ji prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų sumažinimo. Tačiau, kaip rodo tyrimai, didelės vėjo jėgainės gali turėti neigiamą poveikį aplinkai ir vietos gyventojų sveikatai, sukeldamos triukšmą ir vizualinį diskomfortą.

Nepaisant to, LVEA vadovas pabrėžia, kad laikantis saugumo reikalavimų vėjo jėgainės gali būti saugios. Tai apima tiek statybos, tiek eksploatacijos procesus, kurie turi atitikti visus standartus.

Siekiant užtikrinti saugumą, LVEA įsteigė darbo grupę, kuri skatins informacijos ir patirties dalijimąsi tarp vėjo elektrinių savininkų. Tai padės geriau suprasti, kaip reaguoti į nelaimingus atsitikimus ir užtikrinti saugias operacijas.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *